پوشاک استوک اروپایی  | لباس تاناکورا | فروش عمده و خرده

پوشاک استوک اروپایی | لباس تاناکورا | فروش عمده و خرده

بزرگترین مجتمع فروش عمده و خرده پوشاک استوک مارک دار اروپایی و لباس تاناکورا با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به صورت حضوری و اینترنتی

نظرسنجی سایت

کدام نوع پوشاک را بیشتر نیاز دارید؟

شهرستان مهاباد


شهرستان مهاباد

شهرستان مهاباد تاریخچه و تمدن

شهرستان مهاباد از شهرهای مهم استان آذربایجانغربی می باشد و جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال 1390  : 241,522نفر بوده و مساحت مهاباد : 2592 کیلومتر مربع ( 9.6 درصد مساحت استان ) که در طول و عرض جغرافیایی : 36 درجه و 45 دقیقه شمالی- 35 درجه و 43 دقیقه و 15ثانیه شرقی با ارتفاع از سطح دریا : 1320 متر واقع شده است .

زبان محلی مردم مهاباد کردی سورانی با لهجه موکریانی بوده و همگی دارای دین اسلام و مذهب سنی هستند.

مهاباد با توجه به شواهد و قراین از اوایل دوره ماد شهر بوده ولی با توجه به تمدن نوین مهاباد در دوره صفوی رسما به شهر تبدیل شد (به کردی : مه‌هاباد، mahabad) مرکز شهرستان مهاباد و یکی از شهرهای کردنشین استان آذربایجان غربی در ایران باپهنه ای حدود   15 کیلومتر مربع در جنوب این استان قرار دارد.

مهاباد ﺑﻪ ﻟﺤﺎظ ﻣﻮﻗﻌﻴت فرﻫﻨگی و ﺗﻘﺴیم بندی ﻣﻨﺎﻃﻖ ﻛﺮدﺳﺘﺎن، ﺟﺰء ﻣﻨﻄﻘﻪ موکریان میﺑﺎﺷﺪ. این شهر در جنوب استان و در دامنه رشته جبال لند شیخان کوهستانی و خوش آب و هوا قرار دارد و کوههای بلند کانی شیخان , برده سپیان , داشامجید , زاوابوک, قلعه صارم بیگ , قولقولاغ و خزایی بسان دیواری آن را فرا گرفته اند. مهاباد شهری است که در ساحل شرقی رودخانه مهاباد واقع شده‌است و امروز به خاطر قرار گرفتن در مرکز تلاقی سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان از اهمیت خاصی برخوردار است و به دلیل همین موقعیت استراتژیک اقامتگاه مسافران زیادی می‌باشد.

در مورد واژه مهاباد نظریات فراوانی مطرح شده , لیک بیشتر فرضیات گرد واژه " مه آباد " متمرکز است , اما دراصل واژه مهاباد در فرهنگ برهان قاطع نام اولین پیغمبری است که به عجم مبعوث شد و کتابی تحت نام ساتیر آورد. مهاباد در ابتدا آبادی كوچك و بی اهمیتی بوده است که در سال 1038 قمری و در اواخر حكومت شاه عباس صفوی، «بداق سلطان مکری » حاكم وقت مكریان (از سرداران شاه عباس صفوی ) محل حاكمیت خود را به مهاباد انتقال داد و در اقدامات ماندگاری مهاباد را توسعه بخشید كه از جمله اقدامات او می توان به ساخت «مسجد سرخ یا مسجد سور، پل سرخ یا پردی سور» كه قدمت آن ها به 400 سال پیش برمی گردد اشاره كرد.

مهاباد

شهر مهاباد درگذشته سابلاغ , واژه ای ترکی به معنی چشمه سرد یا ساوجبلاغ مکری نامیده می شد و در سال 1314 به دستور رضاشاه به مهاباد برگردانده شد .بطلیموس مهاباد را "داروشاه" نامیده و راولیستون آن را "داریاس " نامیده که هم اکنون در نزدیکی این شهر روستایی با نام دریاس قرار دارد. مهاباد به استناد مدارک باستان شناختی از دوره پارینه سنگی قدیم جوامع بشری را در خود جای داده است . محوطه "شیوه تو " در نزدیکی سد مهاباد نشان از آن دارد که زیست محیط در منطقه مهاباد در آن دوره نیز پذیرای انسان هموارکتوس ( راست قامت ) بوده است . پس از شکل گیری نخستین روستاها در جنوب دریاچه ارومیه و همزمان با فرهنگ حاجی فیروز , دالما و پیزدلی مهاباد نیز دارای آثار متعددی از دوره روستانشینی اولیه است و آثار غنی پیش از تاریخ خصوصاٌ در شمال این شهرستان مدارک مناسبی برای بررسی سیر تحول زندگی بشر در اختیار می گذارد .

سد مهاباد

براي نوشتن تاريخ مهاباد به شرفنامه امير شرفخان بدليسي كه به سال 1005 هجري قمري تأليف شده است و تاريخ عالم آراي عباسي كه به سال 1025 هجري قمري نوشته شده، مراجعه مي‌كنيم. با وجود اينكه شهرها و آبادي‌هاي فراواني در منطقه مكريان فعلي نام مي‌برند، هيچ‌گونه اشاره به نام ساوجبلاغ مكري نشده است. اين امر نشان مي‌دهد مهاباد يا ساوجبلاغ مكري آن زمان وجود نداشته است يا اگر هم بوده روستاي كوچك وكم‌اهميتي بوده است كه چند خانوار بيشتر نداشته است و اما در ديگر كتب و اسنادي كه در اين تاريخ نوشته شده است نام ساوجبلاغ مكري مطرح است.

تاناکورا مهاباد

محوطه های قلات شاه – برده منته – برده مافوره و فخریکا گواه این اند که در دوره آغاز تاریخی و هخامنشی نیز مهاباد مکانی حائز اهمیت برای سکونت بوده است، کما اینکه در دوره صفوی بداق سلطان مکری ساوجبلاغ را به نعلین سردشت ترجیح داده و به عنوان مرکز حکومتی و فرهنگی در عمران و آبادی آن کوشیده است .البته مهباد یکبار در اثر زلزله ویرانه شده و منجر به نابودی شهر گشته است . لیک آنچه باعث پیچیدن آوازه مهاباد در میان دیگر شهرهای اطراف آن شده است , نه وسعت و نه جمعیت آن , بلکه ایفای نقش فرهنگ ساز در غرب ایران است .

در اثبات این مدعا همین بس که تاریخ معاصر این شهر نیز با نام بزرگ مردانی که در پایین به وضوح بیان شده است عجین گشته است . باید به این شهر آمد و مهمان نوازیها و مهربانیها و بزرگمنشیهای مردمان آن را درک کرد . آری , در مهاباد با آرزوها , غم ها و شادیهای این مردم آشنا شد . به گواه تمام کسانیکه از مهاباد دیدن کرده اند سفر به مهاباد از ماندگارترین خاطرات است . شما هم از این شهر زیبا و خوش آب و هوا با مردمانی مهربان و دوست داشتنی دیدن کنید , یقیناٌ خاطره خوش این سفر را همیشه با خود خواهید داشت . وسعت جمعیت در حال حاضر شهرستان مهاباد با 2592 كیلومتر مربع، 6/9 در صد از مساحت استان را داشته و از لحاظ وسعت در رتبه چهارم قرار دارد.

مهاباد نقشه

این شهرستان دارای یك مركز شهری، دو بخش، 5 دهستان با 200 روستا می باشد كه از این تعداد 87 روستا در بخش مركزی و 113 روستا در بخش خلیفان می باشد. فاصله آن با مركز استان حدود 120 كیلومتر می باشد. بر اساس آخرین سرشماری بعمل آمده در سال 90 حدود 53652 خانوار در مهاباد ساكن هستند و جمعیت شهرستان حدود 244,522 نفر است . ویژگیهای قومی، دینی و زبانی مردم این منطقه کلا مردم این منطقه سنی مذهب می باشند بطوریكه مذهب 95% مردم این شهرستان سنی (شافعی) می باشد. تنها دو درصد از كل جمعیت این شهرستان را شیعیان تشكیل می دهند كه همگی ترك زبان می باشند جمعیت این افراد در حدود چهار هزار نفر تخمین زده می شود( که از کارمندان ارتش، سپاه و نهاد های دولتی و مهاجر به این شهرستان می باشند ). در این شهرستان اقلیتی بسیار کم از كلیمی ها و ارمنی ها نیز زندگی می كنند. گویش اكثر مردم به زبان كردی سورانی با لهجه موکریانی است و مردم می توانند به زبانهای فارسی و تركی تكلم كنند.

هتل تارا مهاباد

مساجد و ائمه جماعت شهرستان مهاباد 257 مسجد دارد كه از این تعداد 72 مسجد در شهر و 185 مسجد در روستاها قرار دارد. در این شهرستان حدود 400 نفر روحانی و طلبه علوم دینی زندگی می كنند كه اكثر آنها در شهر سكونت دارند. اوضاع فرهنگی از لحاظ فرهنگی نیز از قدیم نام مهاباد به دارالعلما و شهر ادبا و شعرا مشهور بوده است. این شهر مركز پرورش نخبگانی چون بداق سلطان، علامه ابن ادم، ابن الرسول، ملا رسول ادیب، علامه ملامحمدی قزلجی، ملا عبدا... پیره باب، علامه استاد احمد ترجانی زاده، دكتر محمود ابراهیمی، دكتر سید كریم ایوبی، عبدالرحمن شرفكندی مشهور به هه ژار، محمد قاضی، شیخ بابا سعید برزنجی (صدرالسادات)، خالد حسامی ( هیدی )، ملا صالح حریق، مصباح الدیوان، عبدالرحمن ذبیحی، سید محمد امین شیخ الاسلامی مكری (هیمن)، علامه ملاعبدا... احمدیان و ده ها دانشمند، شاعر، نویسنده و ادیب دیگر بوده است.

بعبارتی ساده مهاباد مركز علم و تجارت و تعامل بین قومیتهای مختلف بوده است، علامه شهید شهریكندی نیز اهل این شهر است او یكی از بزرگترین نویسندگان و مترجمان كشور و اولین شهید محراب استان آذربایجان غربی می باشد. علم و تجارت نیز از خصایص بارز مهابادیان است. علاقه مردم به مطبوعات و روزنامه ها نسبتا زیاد است و چندین نشریه ماهانه و هفته نامه در این منطقه منتشر می شود كه مجله مهاباد و هفته نامه های آراز و رصد از مهمترین آنهاست. روزانه بیش از 5200 جلد انواع روزنامه، مجله و ... در این شهر به فروش می رسد. مردم این شهر به شعر و شاعری و فرهنگ و ادب و به موسیقی علاقه ی وافری دارند و وجود بیش از 30 گروه موسیقی و گروه های انجمن ادبی و انجمن شعر مبین این ادعاست.

استوک مهاباد

وضعیت تحصیلات در حال حاضر حدود 85% مردم این شهرستان باسوادند و اكثریت مردم این شهر تحصیلات عالیه دارند و این به علت استقرار واحد های دانشگاهی (آزاد اسلامی و پیام نور) در این شهر است. حدود 9000 نفر دانشجو در این شهر مشغول تحصیل هستند اوضاع اقتصادی اكثر ساكنان شهرستان مهاباد به كار كشاورزی، دامداری، تجارت، خدمات، و ... مشغولند. طی چند سال اخیر قاچاق نیز بعنوان یكی از مشاغل اصلی مردم این شهر مطرح شده است. در این شهر بنیانهای صنعتی بسیار ضعیف هستند و بهمین علت درصد بیكاران این شهر بسیار زیاد است. طبق آمار رسمی 14/3% مردم این شهر بیكارند. همچنین میزان سرمایه گذاری مردم این شهر در طرحهای دولتی نیز در سطح استان آذربایجان غربی از همه شهرهای دیگر كمتر است. به گفته رئیس اداره كار و امور اجتماعی شهرستان مهاباد تعداد 18946 نفر با مدرك تحصیلی دیپلم و بالاتر در اداره كار این شهرستان جهت كاریابی ثبت نام كرده اند. نكته مهم آن است كه اكثر بیكاران را افرادی با تحصیلات عالیه تشكیل می دهند بطوریكه در سال 1385 حدود 20 نفر با مدرك دكتری، 110 نفر با مدرك فوق لیسانس، 2000 نفر با مدرك لیسانس و بقیه با مدرك دیپلم و فوق دیپلم رسماً در اداره كار شهرستان مهاباد تقاضای كار نموده اند.

این در حالیست كه بازارچه ی فروش البسه ی دست دوم خارجی (تاناكورا) و بازار فروش پوشاک استوک و بازارچه ی فروش لوازم لوكس (بازارچه ی مكریان) حدود 1000 شغل در این شهر ایجاد كرده است. نرخ مهاجرت روستائیان به شهر بسیار بالاست و البته مهاجرت از سایر شهرهای كردنشین به این شهر هم زیاد شده است و این در حالی است كه بخش كشاورزی نتوانسته در ایجاد صنعت بر اساس آمار سال 1385 كارگاههای صنعتی بالای ده نفر كارگر در سطح استان 486 واحد صنعتی می باشد كه 2/5 درصد كل كشور است، البته ارزش افزوده حاصل از بازدهی نیروی انسانی در بخش صنعت استان و در این منطقه در مقایسه با كشور فقط 9% و خیلی پایین می باشد. مکانهای دیدنی و تفریحی مهاباد در میان شهرهای استان به عنوان یک شهر کاملا توریستی و با جذابیت های فراوان شناخته شده است و در ایام تعطیل به خصوص در فصل بهار و تابستان، سیل عظیم مسافران از شهرهای اطراف به سمت این شهر سرازیر می شود. مهاباد دارای مردمی بسیار با فرهنگ و خون گرم است که از حضور گردشگران استقبال خوبی می کنند. سد مهاباد و رودخانه آن، پارک ملت و بازار اجناس خارجی از جمله مراکز تفریحی و دیدنی شهر به حساب آمده و علاوه بر آن وجود غار دیدنی سهولان و دخمه سنگی فقره قا در نزدیکی این شهر نیز امتیازی برای جذب گردشگر می باشد.

سد مهاباد

سد مهاباد یکی از سدهای استان آذربایجان غربی است با ارتفاع ۴۷٫۵ متر و طول ۷۰۰ متر که در شهر مهاباد واقع شده است. سد مهاباد قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران (۱۳۴۸)و توسط مهندسان یوگوسلاویایی ساخته شده است. این سد جزو ده سد پرآب کشور است .
جاده‌های ارتباطی مهاباد به سردشت و پیرانشهر از کنار این دریاچه زیبا عبور می‌کند. از نواحی دیدنی اطراف این دریاچه می‌توان به جزیره، قاضی آباد، سر میدان و تاقه دار (تک درخت) اشاره کرد.
این دریاچه محل مناسبی برای تفریحاتی همچون شنا و ماهیگیری می‌باشد. از جمله ماهی‌های این دریاچه می‌توان به ماهی کپور و سوف اشاره کرد.

  انتشار : ۲۶ آذر ۱۳۹۵               تعداد بازدید : 899609

دیدگاه های کاربران (0)

ایران - آذربایجان غربی - مهاباد - مجتمع تجاری کیا استوک

بزرگترین مجتمع فروش عمده و خرده پوشاک استوک اروپایی مارک دار ( پوشاک نو با برند اروپایی ) و تاناکورا در مهاباد با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما